top of page
  • תמונת הסופר/תEyal

העבודה של ביירון קייטי - שיטה בינלאומית לשחרור ממחשבות ואמונות מגבילות

היום אני רוצה להכיר (או להזכיר) לכם את 'העבודה של ביירון קייטי'.


'העבודה' היא שיטה בינלאומית לחקירה של מחשבות כואבות, שליליות ומגבילות. היא אחת השיטות הכי עוצמתיות שאי פעם נתקלתי בהן להתפתחות אישית ורוחנית ולחיים מאושרים וחופשיים. היא משחררת אותנו ממחשבות שמפריעות לנו לחיות את החיים הכי טובים שאנו מסוגלים לחיות ושגורמות לנו סבל.

אפיקטטוס אמר ״אנחנו לא מוטרדים ממה שקורה לנו, אלא מהמחשבות שלנו על מה שקורה לנו. לא מה שקורה לנו חשוב, אלא איך אנו מגיבים למה שקורה לנו." עיקר הסבל שלנו בחיים נובע מהמחשבות שלנו על המציאות ומהפחדים והדאגות שלנו, שרובם לא מתגשמים. כמו כן, הדבר העיקרי, או היחידי, שעוצר ומגביל אותנו בחיים הוא אנחנו - והאמונות המגבילות שלנו. כשאנו מסוגלים לחקור את המחשבות שלנו המכאיבות שלנו, לראות את האמת בנוגע אליהן ולהפסיק לקחת אותן ברצינות - אנו יכולים להיות מאושרים וחופשיים להיות מי שאנחנו באמת ומי שאנחנו יכולים להיות. האמת משחררת! בסוף העבודה תמיד מרגישים הרבה יותר טוב, חופשיים יותר וקלים יותר.


השתמשתי בשיטה מאות/אלפי פעמים, והעברתי סדנאות לפי השיטה ו'העבודה' תמיד מקצרת תהליכים שהיו לוקחים שנים - לכמה דקות. היא חוסכת לנו את המחיר של חיים לפי אמונות שגויות.


העבודה בנויה משני חלקים: זיהוי המחשבות שגורמות לנו סבל ומגבילות אותנו והחקירה שלהן:


א. זיהוי המחשבות אם תכתבו בגוגל 'שפוט את רעך' תמצאו דף שעוזר לחשוף את כל המחשבות שגרמו לכם סבל בסיטואציה מסויימת, אבל כאן אתן גרסה מקוצרת לזיהוי המחשבות.


בשביל לגלות את המחשבות שגורמות לנו לסבל נחזור לרגע בעבר שבו הרגשנו לא טוב, נשאל 'מה הרגשתי?' ואז נשאל "למה הרגשתי ככה?". התשובות על השאלה הזו הן המחשבות שגורמות לנו סבל. לדוגמה: "הרגשתי לא בנוח כשצילמתי את הסרטון. למה? כי היה מולי אדם ששפט אותי,". אמנם מתרגלים את 'העבודה' על רגעים בעבר, אבל אפילו עבודה על רגעים בעבר משחררת את דפוסי המחשבה שיש לנו בהווה ומשנה את המציאות שלנו.


ב. החקירה (בחרו מחשבה וחקרו אותה!) 'העבודה' בנויה מארבע שאלות והיפוכים והיא בעצם סוג של מדיטציה אקטיבית. התשובות לשאלות באות מבפנים ולא 'מהראש'. אנו נותנים להן לבוא אלינו ולא מחפשים אותן בכוח. השאלות:


1. האם זה נכון? התשובה היא רק כן או לא, בלי 'סיפורים'. הסיפורים שלנו הם אלה שגורמים לנו סבל ולכן אנו לא מעודדים אותם בשלב החקירה. עונים וממשיכים הלאה.


2. האם אני יכול להיות בטוח שזה נכון, ב100% שזה נכון? גם כאן יש להתחייב ל'כן או לא' בלבד. כשאתם עונים 'לא' על אחת משתי השאלות הראשונות, תנו לעצמכם לחוות את ההקלה והשחרור שמתלווים לו.


3. מה קורה כשאני מאמין למחשבה הזו? אילו רגשות, תחושות פיזיות, שינויים בהתנהגות, בצורת הדיבור, ובתפיסת העולם שלכם אתם מזהים? (בדוגמה שלי התשובה יכולה להיות: הרגשתי לא בנוח, נבוך, עצבני, מכווץ, הרגליים שלי התקרבו אחת לשנייה, התחלתי לדבר חלש יותר ולשקול מילים, ראיתי אותו כאדם חטטן ואת עצמי כ'פדחן').


4. מי הייתי ללא המחשבה הזו? איך הייתי מרגיש, איך הייתי פועל שונה, איך הייתי רואה את עצמי ואחרים וכו'. התשובות על השאלה הרביעית נעימות ומעצימות מאוד, תנו לעצמכם לחוות אותן עד הסוף, ממש כמו חופשה קטנה בתוככם! (בדוגמה שלי התשובה יכולה להיות: משוחרר וחופשי יותר, רפוי, מרגיש בנוח לדבר בקול רם ולומר מה את מה שאני מאמין, רואה את האדם כסקרן וידידותי ואת עצמי כאדם מעניין).


ההבדלים בתשובות לשאלות 3 ו4 מראים לנו שכדאי לנו להשתחרר מהאמונה.


ההיפוכים

אנו הופכים 1. לעצמי 2. לאחר 3. לנגדי ומוצאים לפחות 3 דוגמאות שתומכות בהיפוך, כניסוי מחשבתי. ההיפוכים הופכים את התודעה שלנו לגמישה ופתוחה יותר כי הם גורמים לנו לשקול אפשרויות שמעולם לא העלינו על דעתנו. בדוגמה שלי ההיפוכים יהיו:


1. אני שופט את עצמי - הייתי עייף באמצע הלילה וקול קטן בי (שהשלכתי עליו) אמר שזה זמן מוזר לצלם סרטון.

2. אני שופט אותו - הנחתי לגביו דברים שליליים בלי להכיר אותו או לשאול אותו.

3. הוא לא שופט אותי - הוא לא נתן לי שום סיבה לחשוב שהוא שופט אותי, למעשה נראה שהוא מתעניין וסקרן.


נסו לתרגל בעצמכם! התוכן במאמר חלקי מאוד בשביל להקל על הקריאה, צפו בסרטון להסבר מפורט ומלא יותר. בנוסף, אני מציע לכם לראות סרטונים של Byron Katie, הוגת השיטה, ביוטיוב - היא מדהימה.


מקווה שנהניתם ושקיבלתם רעיונות והשראה. אם אהבתם, תעשו לייק לסרטון ולעמוד שלי ובקרו באתר למלא תוכן חינמי: סרטונים, מאמרים, המלצות, ספרים שכתבתי ותרגמתי ועוד...


תודה לכם ונתראה בשבוע הבא! ;)

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page