top of page
  • תמונת הסופר/תEyal

איך ל הש מ י ד פחדים וליצור מוטיבציה ללא-מאמץ

היום אני רוצה להכיר לכם שני תרגילים פשוטים, אבל עוצמתיים. לכל אחד מהם יש פוטנציאל לשנות את הפעולות ואת החיים שלנו גם בטווח הקצר (שניות, דקות) ואפילו יותר בטווח הארוך.


התרגיל הראשון הוא תרגיל ליצירת מוטיבציה כשיש משהו שאנחנו יודעים שיעשה לנו טוב כשנבצע אותו אבל אנו דוחים את נקיטת הפעולה כי היא לא כיפית, נעימה או קלה. לדוגמה: לאכול בריא, לכתוב קמפיין שיווקי ארוך שיכול להגדיל את ההכנסה שלנו או אפילו לסיים מערכת יחסים חסרת-עתיד.


התרגיל השני הוא תרגיל לשבירת פחדים למקרים שבהם יש משהו שאנחנו ר ו צ י ם לעשות, שמושך אותנו, אבל הפחדים שלנו עוצרים אותנו ומשתקים אותנו לחוסר-פעולה. הסיבה לחוסר פעולה, אגב, היא תמיד פחד אם נכנסים לעומק ההימנעות מפעולה, גם כשנראה שלא.


התרגיל הראשון אולי מוכר לכם מתהליכים של הצבת מטרות. בחרו פעולה שדחיתם מפאת חוסר מוטיבציה והנעה וכתבו רשימה כמה שיותר ארוכה ומפורטת של סיבות, 'למה' לנקוט בפעולה הזו. אתם עלולים לחשוב 'כן, אני יודע למה אני צריך לעשות את זה' אבל אם הייתם יודעים באמת, כבר הייתם עושים את זה ולכן, אתם לא ב א מ ת יודעים. מהניסיון שלי, כשאנחנו משקיעים זמן בלכתוב את הסיבות לפעולה, אנחנו תמיד מוצאים דברים חדשים ועוצמתיים יותר מאשר שהיינו מוצאים ב'שליפה' בעל פה.


ניטשה אמר: ''מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך''. כשה'למה' שלנו חזק מספיק, אין גבול למה שנעשה בשביל להגשים את המטרות שלנו. ה'למה' שלנו הופך להיות הדלק והמנוע שלנו.


בנוסף, עצם הכתיבה של הסיבות שלנו מעניקה להם עוצמה נוספת. כל עוד הסיבות שלנו נשארות בגדר מחשבות, העוצמה שלהם מזערית. כשאנו כותבים אותן הן מקבלות ממשות פיזית והופכות להיות מציאותיות ואמיתיות. נסו 'להגזים' את הסיבות: חשבו וכתבו איך נקיטה בפעולה שבחרתם תיצור תגובת שרשרת חיובית מעריכית בעתיד. לדוגמה: כתבה של קמפיין שיווק יכניס לי כסף. אבל הכסף גם יאפשר לי בעתיד לשכור מישהו שיעשה את זה בשבילי, ואולי אפילו יותר טוב. אוכל לחיות חיים נוחים וטובים יותר ותהיה לי יותר אנרגיה וחשק לבצע דברים נוספים וכו'. בנוסף, כתבו איך נקיטת הפעולה תשפיע בצורה חיובית וסינרגטית על תחומים אחרים בחיים שלכם. בדוגמה הזו: יותר זמן עם המשפחה, יותר אפשרויות להנאה אמיתית ופנאי, חופשות, יכולת להרשות לעצמי אורח חיים בריא יותר וכו'.


בשביל לבצע את התרגיל השני, בחרו בפעולה שאתם רוצים, אך חוששים לבצע וכתבו בפירוט מירבי את כל הפחדים והסיבות שמונעים מכם לנקוט בפעולה. לדוגמה: יצירת קשר עם מישהו/י שמושכים אותנו, לנסות משהו חדש, לקחת סיכון, לצאת בהצהרה וכו'. עם כל פחד שתכתבו תוכלו לחוש בהקלה, שחרור וריפוי עד שלא תוכלו לעצור את עצמכם מלהגשים את משאלת ליבכם. אתם עלולים לחוות צחוק ובכי תוך כדי התהליך, כתוצאה מההקלה.


אפשרות נוספת להעמקת התרגיל והשחרור היא לשאול 'ולמה אני פוחד מזה?' על כל פחד. לדוגמה, "אני פוחד לרקוד בציבור כי אחרים ישפטו אותי. למה אני מפחד שישפטו אותי? כי אני מפחד להרגיש כמו בן אדם רע. למה אני מפחד מזה? כי אז אני אתבייש בעצמי..." וכו'.


כתיבת הפחדים שלנו והסיבות שלנו לחוסר-פעולה עובדת מכמה סיבות:


1. כשאנו באמת עוצרים לבחון את הפחדים שלנו, רובם מתגלים כלא-הגיוניים או לפחות כמוגזמים ומופרכים. לדוגמה: אני עלול לפחד לרקוד בציבור מפחד שישפטו אותי אבל המציאות היא שרוב האנשים בכלל לא ישימו לב אליי מתוך התעסקות בעצמם ובפחדים שלהם, וגם אלה שישימו לב אליי ישכחו ממני אחרי כמה שניות.


2. כל עוד אנחנו לא ר ו ש מ י ם את המחשבות שלנו, יש להן המון עוצמה עלינו: הן מופיעות, מרתיעות אותנו, ואז בורחות לפני שיש לנו זמן לבחון אותן באמת. הכתיבה שלהן מאפשרת לנו 'להקפיא אותן' ומחלישה את ההשפעה שלהן עלינו באופן אוטומטי.


3. בדיוק כמו שחושך הוא רק היעדר-אור, פחד הוא רק היעדר של אור-התודעה שלנו. כשאנו מביאים את המודעות שלנו לפחדים שלנו הם נעלמים מעצמם, כמו שבנוכחות של אור, חושך לא מסוגל להתקיים. עדיין נהיה מודעים למציאות ולסכנות אבל לא נהיה משותקים ונוכל לפעול בהיגיון ובצורה מיטבית להשגת יעדינו. 

כמו שגשם מנקה את הרחובות והבתים ובו-זמנית משקה ומזין את הצמחים והעצים כך תשומת הלב שלנו תגדיל ותעצים את הסיבות שלנו לפעולה חיובית כשנתרכז בהן, ו'תנקה' את הפחדים שלנו כשהיא תנוח עליהם. זהו המקור לתחושת התרפיה ו'הסרת המשקל' שתחוו בתרגיל השני.


התוכן במאמר מצומצם כדי לאפשר קריאה קלילה. לתוכן המלא, צפו בסרטון :)


נסו את התרגילים! הם פשוטים, קלים לביצוע ויש להם את הפוטנציאל לשנות לכם את החיים בצורה חיובית ועוצמתית. אם יש לכם שאלות אם שאתם רוצים לשתף את החוויה שלכם בביצוע התרגילים, הגיבו למטה! פרגנו בלייק לסרטון ולעמוד שלי וכנסו לאתר לעוד מלא תוכן חינמי: סרטונים, מאמרים, המלצות, ספרים וכו'.


מקווה שנהניתם ושקיבלתם השראה ורעיונות. תודה לכם ונתראה בשבוע הבא ;)

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page